Prof. Dr. Köşgeroğlu: Kadın Cinayetlerinde Tahrik ve İyi Hal İndirimi Kaldırılmalı

ESKİŞEHİR Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka-Der) Başkanı Prof. Dr. Nedime Köşgeroğlu, “Tüm kadın cinayetleri, ceza yasasındaki en ağır ceza ile cezalandırılmalı, kadın cinayetlerinde her türlü haksız tahrik ve iyi hal indirimi kaldırılmalıdır”…

ESKİŞEHİR Kadın Adayları Destekleme Derneği (Ka-Der) Başkanı Prof. Dr. Nedime Köşgeroğlu, “Tüm kadın cinayetleri, ceza yasasındaki en ağır ceza ile cezalandırılmalı, kadın cinayetlerinde her türlü haksız tahrik ve iyi hal indirimi kaldırılmalıdır” dedi.

Prof.Dr.Nedime Köşgeroğlu dernek yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Porsuk Bulvarı’nda basın açıklaması yaptı. İstanbul’da 2011 yılında kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi için Avrupa Konseyi sözleşmesinin imzalandığını anımsatan Köşgeroğlu, ‘İstanbul sözleşmesi’ olarak bilinen bu sözleşmenin 1 Ağustos 2014 tarihi itibarıyla yürürlüğe girdiğini ve iç hukuk hükmüne alındığını söyledi. Alınan kararlar ve önlemlere rağmen erkeklerin öldürmeye devam ettiğini belirten Köşgeoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geçtiğimiz Ağustos ayında Türkiye’de 22 kadın öldürüldü, 9 kadın ve kız çocuğuna tecavüz edildi, 55 kadına şiddet uygulandı. Ülkemizdeki erkek egemen toplum düzeni ve aile mahremiyeti maskesi de düşünüldüğünde gerçek rakamlar derlenen rakamların çok üstünde olduğu ortadadır. Kadınlara yönelik şiddet eylemleri kaygı verici bir biçimde hızla artmasına rağmen devlet kurumlarının yeterince önlem almadığı, mağdurları koruyamadığı açıktır.”

Yapılan araştırmalarında şiddet mağduru kadınların yüzde 88’inin koruma kararlarının kendilerini koruyacağına inanmadıkları kaydeden Prof.Dr.Nedime Köşgeroğlu, “Her şeye rağmen alınan koruma kararları ise gereği gibi uygulanmıyor” dedi.

Türkiye’de her gün 5 kadının boşanmak istediği için namus cinayeti yüzünden öldürüldüğünü söyleyen Köşgeroğlu şöyle konuştu:

“Tüm kadın cinayetleri, ceza yasasındaki en ağır ceza ile cezalandırılmalı, kadın cinayetlerinde her türlü haksız tahrik ve iyi hal indirimi kaldırılmalıdır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için gerekli bütçe ayrılmalı yeteri sayıda kadın sığınakları kurulmalıdır. Kadına yönelik şiddeti etkili şekilde soruşturmayan, cezasızlık politikası izleyen kolluk, savcılık ve yargıçlık makamlarında görev yapan kamu personelinin görevlerinden uzaklaştırmalıdır.”

FOTOĞRAFLI

Kaynak: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Language »